ROMAI’den Transmisyon Kafaları ile Portal Freze Makinelerinde 5 Eksenli Eşzamanlı İşleme

Çinli makine mühendisliği şirketi Shandong Yonghua Machinery’nin geliştirme ortağı olarak Rottler-Maschinenbau, ana bileşenler için bir portal freze makinesi geliştirdi. ROMAI’nin üç şanzıman kafası, bir düz şanzıman kafası, bir 90° açılı kafa ve bir motor miline sahip bir üniversal döner çatal kafası ile 5 eksenli işleme olanağı sağlıyor.

Portal freze tezgahlarının geliştirilmesi ve üretimi, Rheinland-Pfalz’daki Mudersbach’lı takım tezgahı üreticisi Rottler’in uzmanlık alanıdır. Şirket, 1970 yılından bu yana yüksek nitelikli inşaat ekibi ve yenilikçi teknolojisiyle tüm dünyada farklı sektörler için müşteriye ve iş parçasına özel takım tezgahları üretmektedir. Rottler, Çin’de Shandong Yonghua Machinery ile işbirliği yaparak Çin pazarı için portal tasarımlı bir freze tezgahı geliştirmiştir. Bu makine ile makine portföyünün ana bileşenleri işleme yelpazesi genişletilmiştir. X ekseninde 8,5 metre ve Y ekseninde 4 metre hareket aralıkları sunuyor. Makine konsepti, takım ve kalıp imalatındaki zorlu CNC işlemenin yanı sıra genel makine mühendisliğinden havacılık ve astronotiğe kadar tasarlanmıştır. Rottler Werkzeugmaschinen GmbH Yetkilisi Ulrich Krause, “İlk makine için RAM ve transmisyon kafaları ile komple frezeleme desteği Rottler’de üretildi ve Çin’de monte edilen portalda uygulandı” diyor.

Romai Transmisyon Kafası
Romai Transmisyon Kafası

ROMAI tarafından geliştirilen ve üretilen etkileyici boyutlara sahip transmisyon kafaları, 5 eksenli işlemeyi mümkün kılan önemli bileşenlerdir. Bunların arasında toplam uzunluğu 800 mm, çıkıntısı 450 mm ve ağırlığı yaklaşık 600 kg olan 90° açılı bir kafa bulunuyor. Açısal kafa, 1:1 aktarım oranı ile 4.000 dev/dak. ve HSK-A 100’de 1.830 Nm çıkış torku ile frezeleme için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, portal makinesi çatal frezeleme başlığı olarak adlandırılan bir başlıkla donatılmıştır. Yaklaşık 1.300 kg ağırlığa ve yaklaşık 1.200 mm uzunluğa sahip bu çatal kafası, çatal kafası muhafazasında ±95° dönmeyi sağlayan ek bir CNC eksenine sahiptir. Krause, “Dikey şahmerdandaki C ekseni ve çatal kafasındaki beşinci (A-) eksen ile neredeyse programlanabilir her alan işlenebilir” diye ekliyor. Çatal kafası, HSK-A 63 ile maksimum 15.000 dev/dak ve 89 Nm’lik (6.000 dev/dak’da) orta çıkış torku sunuyor. Açısal kafa veya çatal kafa olmadan işleme için, takım arayüzünün uzunluk telafisi için yaklaşık 450 mm uzunluğunda düz bir şanzıman kafası yerleştirilmiştir. Burada çıkış hızı 6.000 dev/dak. ve çıkış torku 2.000 Nm’dir.

Bu boyuttaki şanzıman dişlileri, boyuta kıyasla yüksek tork nedeniyle yağ-hava veya yağ-damla besleme yağlaması ile donatılmıştır. Hassas bir şekilde ölçülen yağlama miktarı sürekli bir hava akışı ile beslenir. İnce damlalar rulmana temas etmeden ulaşır ve hafif sürekli aşırı basınç nedeniyle rulman kirlenmeye karşı korunur.

Tüm transmisyon kafaları, toplama istasyonları aracılığıyla otomatik olarak değiştirilebilir, işleme takımları için otomatik takım değişimi sağlar ve 120 bar’a kadar dahili soğutma sıvısına sahiptir. Bu nedenle, Yanzhou’daki Rotter/Yonghua portal freze makinesinde ana bileşenlerin esnek, otomatik 5 eksenli işlenmesi mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir