Tekrar Bağlama Olmadan ROMAI’den Krank Gövdelerinin İşlenmesinde NXT Nesil Açılı Kafalar

Modern üretim hatlarının bir önermesi, işlemenin mümkün olduğunca az sayıda farklı kurulumda gerçekleşmesi gerektiğidir. Bu, döngü süresiyle ilgilidir ve özellikle yüksek hassasiyet gereksinimleri olan bileşenler söz konusu olduğunda geçerlidir. Sonuç olarak Keppler, kamyon krank gövdeleri için yeni bir üretim hattında işleme merkezlerindeki takım konseptinde ROMAI’nin açılı kafalarını uyguladı.

Pfullingen’den Keppler Maschinenbau GmbH, otomotiv endüstrisinde, diğer şeylerin yanı sıra motor üretimi için sistemlerin gerçekleştirilmesi için kurulmuş bir şirkettir. En son projelerden biri, Daimler AG’nin Hindistan’daki kamyon üretiminde kullanılan 6 silindirli sıralı motorlar için krank gövdesi üretim hattıdır. Keppler’in özel bir makine ürettiği krank mili ve eksantrik mili işleme haricinde, üretim hattı birkaç standart işleme merkezinden oluşmaktadır. Tüm araç konsepti KOMET GROUP’tan bir proje ekibiyle birlikte hayata geçirildi. Makine sayısını mümkün olduğunca düşük tutarken belirtilen döngü süresi gereksinimlerini karşılamak için işlemler özel araçlarda akıllıca birleştirildi. Bu, takım değiştirme sürelerinden tasarruf sağlar. Çevrim süreleriyle özellikle ilgili olan işlemler, 5. iş parçası tarafında veya krank gövdelerinde başka şekilde erişilemeyen yerlerde gerçekleşen işlemlerdir. Genellikle muhafazaların yeniden sıkıştırılmasını gerektirirler, bu da doğrulukla ilgili olabilir, ancak her durumda zamana mal olur. Bu süre ancak paralel işlemler için ilave makinelerle telafi edilebilir.

Bunun yerine, belirli işlemler için ROMAI’nin açılı kafaları kullanıldı, böylece kurulumları değiştirmeden çok yönlü işleme elde edildi. Örneğin, krank mili yatak ağlarındaki yatak ağ genişlikleri işlenir. Bunun sol ve sağ tarafta yapılması gerektiğinden, burada ilgili frezeleme takımlarıyla donatılmış iki açılı kafa vardır. Tutma kanalları daha sonra başka bir açılı kafa ile frezelenir.

Krank Gövdesi İşlemek için Romai Açılı Kafa
Krank Gövdesi İşlemek için Romai Açılı Kafa

ROMAI’nin NXT neslinin açılı kafaları da kalite ve hassasiyet açısından zorlu konsepte uyuyor. Yüksek hassasiyetli iş mili yatakları, özel frezeleme iş mili yatakları ve yeni dişli geometrisine sahip konik dişliler, uygulamaya özel en yüksek gereksinimleri karşılar. Spiral dişli konik dişliler, büyük diş örtüşmesi nedeniyle daha uzun bir temas hattına sahiptir ve bu nedenle daha fazla güç iletebilir. Bu, sorunsuz çalışma ve daha yüksek tork aktarımı sağlar.

ROMAI’nin NXT nesil açı kafalarının ürün yelpazesi sabit, manuel veya otomatik olarak ayarlanabilen eksenleri içerir. Kesici takımlar, modüler arayüzler aracılığıyla hızlı ve güvenilir bir şekilde önceden ayarlanabilir ve değiştirilebilir. Açılı kafaların boyut tanımlamaları, dahil edilen konik dişli setinin boyutuna karşılık gelir. Geniş ürün yelpazesinden açılı kafalar, takım değiştiricinin boyutları, ağırlığı ve eğme momentine göre seçilebilir.

ROMAI, takım tezgahları için özelleştirilmiş hassas bağlantı dişlilerinin geliştirilmesi, tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış, sahibi tarafından yönetilen, geleneksel orta ölçekli bir şirkettir. Çok milli kafaların, açılı kafaların ve tahrikli takımların üretimi ROMAI Robert Maier GmbH’nin temel yetkinliğini temsil etmektedir. Bant genişliği standarttan özel dişlilere, bir kilogramdan 5.000 kilograma kadar değişmektedir. Uzun yıllara dayanan deneyim, yüksek düzeyde teknik bilgi birikimi ve kısa teslimat süreleri ROMAI şirketini otomotivden havacılığa ve rüzgar türbinlerine kadar tüm işleme alanlarında en çok aranan takım-dişli tedarikçilerinden biri haline getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir