TAKATA, ROMAI’nin BORMASTER® çoklu iş mili kafaları ile güvenli oynuyor

Takata AG’nin Aschaffenburg fabrikasında araçlar için yolcu koruma sistemlerinin üretimi için üretilen işleme makineleri grup genelinde, yani dünya çapında kullanılmaktadır. Bu nedenle, takım ve makine geliştirme departmanından Ralf Liebmann, bu makinelerde kullanılan bileşenlerin güvenilirliğine ve dayanıklılığına da büyük önem veriyor. ROMAI tarafından üretilen ve daha da geliştirilen BORMASTER® çoklu fener mili kafaları bu özelliklerini uzun yıllardır kanıtlamıştır.

TAKATA’nın Aschaffenburg fabrikasındaki Takım Geliştirme Direksiyon Sistemleri’nden Ralf Liebmann, “TAKATA, otomobilleri güvenli kılan her şeyi üretiyor” diyerek dünya çapında faaliyet gösteren şirketin kapsamlı ürün portföyünü özetliyor. Buna direksiyonlar, hava yastıkları, emniyet kemerleri, iç döşeme, çocuk koltukları, elektronik cihazlar ve sensörler dahildir. Genel olarak Takata Corporation (Tokyo) ve iştirakleri, otomotiv yolcu koruma sistemleri alanında dünyanın önde gelen geliştiricileri ve üreticileri arasında yer almaktadır. Aschaffenburg fabrikası, hava yastığı üretim tesislerinden biri ve aynı zamanda direksiyon simidi için yetkinlik merkezidir. Aynı zamanda Avrupa Hava Yastığı Jeneratörü Teknoloji Merkezi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Takım ve makine geliştirmeden meslektaşlarıyla birlikte üretim ve montaj sistemlerini kuran Liebmann, “Ürün geliştirme ve üretim için temel süreçleri burada birleştiriyoruz” diyor. Bunlar çoğunlukla döküm makineleriyle birlikte ada çözümleri olarak adlandırılan özel makinelerdir.

Romai Çoklu İş Mili Kafaları
Romai Çoklu İş Mili Kafaları

Bu tür üretim adaları, belirli seri ürünleri çağrı miktarlarında üretmek için tasarlanmıştır. Liebmann, kendi sorumluluk alanından örnekler olarak direksiyon simidi iskeletlerini veya hava yastıkları için jeneratör taşıyıcılarını gösteriyor. Bu tür bileşenler, mekanik işlemler de dahil olmak üzere, boş dökümden ilgili adalarda tamamlanır. Döküm makinesi ile zamanında üretim yapmak için, işleme makinelerinde genellikle bir vuruşta aynı anda birkaç işlemi gerçekleştiren çok milli kafalar kullanılır. Kural olarak bunlar, belirli bileşenler için tasarlanmış matkap kafası sistemlerinde birleştirilen delme veya diş açma işlemleridir.
Aschaffenburg’da geliştirilen ve üretilen makineler grup genelinde kullanılmakta olup, bu da dünya çapında aynı yüksek kalite standardı ve aynı zamanda süreçlerin değiştirilebilirliği nedeniyle çok yüksek bir esneklik avantajına sahiptir. Ancak bu aynı zamanda makinelerin ve çoklu fener mili kafaları gibi kullanılan bileşenlerin çok yüksek güvenilirlikte ve uzun ömürlü olmasını gerektiriyor: Liebmann, “Sonuçta, arızalı tek bir bileşen nedeniyle bir üretim adasının durması büyük bir ekonomik kayıp anlamına gelecektir,” diye vurguluyor. Ona göre bu, BORMASTER® çoklu iş mili kafaları ile işi sağlama almak için önemli bir neden. Büyük seriler için uyarlanmış ve iş parçasına özel delme modelleriyle tasarlanmış çok milli matkap kafaları, delme, raybalama veya diş kesme gibi işlemler için idealdir. Tek tek millerin farklı oranları veya küçültmelerinin yanı sıra aşırı delik deseni boyutları ve düzenlemeleri gerçekleştirilebilir. TAKATA’da 12 mile kadar olan versiyonlar kullanılmaktadır.

BORMASTER® çok milli ve taretli delme kafalarının yanı sıra taretli delme makineleri metal işleme, döküm teknolojisi, ahşap ve plastik endüstrisi ve uçak yapımının tüm alanlarında kullanılmaktadır. Ürün yelpazesi, standart ve özel versiyonlar olarak geliştirilen ve üretilen rijit ve ayarlanabilir çok milli matkap kafalarını, esnek matkap kafası sistemlerini ve taretli matkap kafalarını içerir. Mayıs 2012’den bu yana, BORMASTER® ürün yelpazesinin tamamı Vaihingen/Enz’deki ROMAI Robert Maier GmbH tarafından sürdürülmektedir.

ROMAI, takım tezgahları için özelleştirilmiş hassas bağlantı dişlilerinin geliştirilmesi, tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış, sahibi tarafından yönetilen orta ölçekli bir şirkettir. Çok milli kafaların, açılı kafaların ve tahrikli takımların üretimi ROMAI Robert Maier GmbH’nin temel yetkinliğini temsil etmektedir. Bant genişliği standarttan özel dişlilere, bir kilogramdan 5.000 kilograma kadar değişmektedir. Uzun yıllara dayanan deneyim, yüksek düzeyde teknik bilgi birikimi ve kısa teslimat süreleri ROMAI şirketini otomotivden havacılığa ve rüzgar türbinlerine kadar tüm işleme alanlarında en çok aranan takım-dişli tedarikçilerinden biri haline getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir