Ağırlığı 80 Tona Kadar Olan Jeneratör Millerinin İşlenmesinde Romai Açılı Kafa Etkisi

Ağırlığı 80 tona kadar olan jeneratör millerinin işlenmesi, makinelerin ve takımların, işleme süreci sırasında mümkün olduğunca az bağlama gerektirecek şekilde tasarlanmasını gerekli kılmaktadır. ROMAI’nin bileşenlere ve makine tarafındaki koşullara açıkça uyarlanmış bir açılı kafası, Erfurt’taki Siemens AG’ye şaft başına bir vardiya yeniden işleme tasarrufu sağlıyor.

Jeneratör şaftlarının frezelenmesi sırasında, kabartma kanalları olarak adlandırılan frezeleme işlemleri için geri bağlama işinden tasarruf etmek amacıyla, ROMAI’nin frezeleme ve delme işlemleri için evrensel olarak tasarlanmış bir açılı kafası, Siemens AG’nin Erfurt fabrikasında yatay bir torna tezgahının dönüştürülmesi sırasında bir bileşen olarak entegre edildi. Dönüşüm Schurter-Retrofit şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Romai Açılı Kafa - Mil İşlemede
Romai Açılı Kafa – Mil İşlemede

Çeşitli gereksinimler, bir açılı başlığın özel yapımını gerekli kılmıştır. Örneğin, 500 milimetreye kadar çapa ve 10,6 milimetre kesme genişliğine sahip büyük yan frezelerin kullanılmasını sağlayan açılı kafada maksimum 2.000 Nm tork ile mevcut motor gücünden 4.000 Nm üretmek gerekiyordu. Bu kesiciler yaklaşık 80 rpm’de çalışır. Bu frezeleme işlemine ek olarak, açılı kafa, 1.500 rpm’ye kadar nispeten yüksek hızlarda delme için de kullanılabilmelidir. Bir başka sınırlayıcı gereklilik de güç santralinin mümkün olduğunca hafif ve kompakt olması gerektiğiydi.

ROMAI açı kafasının değiştirilmesi, yeni bir kelepçelemede hassas hizalama ile ortalama bir vardiya süren jeneratör şaftlarının yeniden kelepçelenmesinden çok daha hızlıdır.

ROMAI, takım tezgahları için özelleştirilmiş hassas bağlantı dişlilerinin geliştirilmesi, tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış, sahibi tarafından yönetilen, geleneksel orta ölçekli bir şirkettir. Çok milli kafaların, açılı kafaların ve tahrikli takımların üretimi ROMAI Robert Maier GmbH’nin temel yetkinliğini temsil etmektedir. Bant genişliği standart dişlilerden özel dişlilere, bir kilogramdan 5.000 kilograma kadar değişmektedir. Uzun yıllara dayanan deneyim, yüksek düzeyde teknik bilgi birikimi ve kısa teslimat süreleri ROMAI şirketini otomotivden havacılığa ve rüzgar türbinlerine kadar tüm işleme alanlarında en çok aranan takım-dişli tedarikçilerinden biri haline getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir