Romai Açılı Kafa ile Ralli Motorunun Karterinde En Zorlu İşleme Operasyonlarını Kolayca Yapın

Karmaşık bileşen geometrileri, üretim olanaklarına yüksek talepler getirmektedir. Bu durum, ünlü bir Alman otomobil üreticisinin yeni ralli motoru için karterlerin işlenmesi için de geçerliydi. Spiess Motorenbau GmbH, işleme merkezindeki belirli işleme operasyonları için ROMAI’nin kapsamlı modül kataloğundan bileşenin özel gereksinimlerine göre tasarlanan ve üretilen bir açılı kafayı uyarlar.

İşleme merkezlerinde açılı kafaların kullanılmasının farklı nedenleri olabilir. İş parçası bağlama işlemlerinin sayısını en aza indirir, işleme sürelerini azaltır veya karmaşık işleme süreçlerini basitleştirebilir. Açılı kafalar genellikle erişilemeyen iş parçası alanlarını işlemek için de gereklidir.

Romai Açılı Kafa - Motor Karter İşleme
Romai Açılı Kafa – Motor Karter İşleme

Bu nedenle, Spiess Motorenbau GmbH ayrıca ROMAI’nin bir açılı kafasını kullanıyor. Ditzingen merkezli şirket, motor sporları için yüksek performanslı motorların yapımında uzmanlaşmıştır ve bu doğrultuda son teknoloji işleme merkezleriyle donatılmıştır. Bunlar arasında, örneğin, karmaşık iş parçalarına eşzamanlı 5 eksenli işlemede birçok taraftan ve farklı açılardan erişilebilen bir Hermle C 50 U dinamik bulunmaktadır. Bu makinede, 2013 yılında ERC Avrupa Ralli Şampiyonası’nda yarışmak üzere büyük bir Alman otomobil üreticisi tarafından kullanılacak olan yeni bir ralli motoru için özel karterler işleniyor.

Krank gövdeleri o kadar karmaşık bir tasarıma sahip ki, sadece belirli delikleri veya dişleri ek bir açılı kafa ile işleyebiliyoruz,” diye açıklıyor Spiess’te CAM programlamadan sorumlu Christian Huber. Bunlar, çeşitli geometrik kısıtlamalar nedeniyle başka türlü erişilemeyen üçer adet M6 dişidir. ROMAI’nin gömme çıkışlı 90° açılı başlığı (W 5 tipi) kullanılır. Bu açılı kafalar kullanılabilir takım uzunluğunu en üst düzeye çıkarır ve farklı boyutlarda standart versiyonlarda sunulur. Huber, “Ancak, krank gövdelerinin karmaşık geometrileri, uyarlanmış bir gövde şekli ile açılı kafada tasarım değişiklikleri yapılmasını gerekli kıldı” diye ekliyor. Makine miline sabitlemek için, açılı kafa, makine için özel olarak tasarlanmış bir tork desteği ile donatılmıştır ve bu da meydana gelen işleme kuvvetlerinin bir sonucu olarak bükülmeye karşı sabitler.

Romai Açılı Kafa - Motor Karter İşleme
Romai Açılı Kafa – Motor Karter İşleme

Kalite ve hassasiyet açısından ROMAI’nin kapsamlı modüler kataloğundaki açı kafaları Spiess’teki yüksek teknolojili işlemeye uygundur. Yüksek hassasiyetli iş mili yatakları, özel frezeleme iş mili yatakları ve yeni dişli geometrisine sahip konik dişliler en yüksek gereksinimleri karşılar. Spiral dişli konik dişliler, büyük diş örtüşmesi nedeniyle daha uzun bir temas hattına sahiptir ve bu nedenle yüksek kuvvetleri de iletebilir. Bu, sorunsuz çalışma ve daha yüksek tork aktarımı sağlar. Huber, “Sonuç olarak, özel krank gövdelerinin son derece zorlu işlenmesi için optimum bir çözüm” diye onaylıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir